Kaupunginorkesteri soittaa Upseerikerholla sunnuntaina 12.2.

Sellon kaula.

Mikkelin kaupunginorkesterin kahvikonsertti tekee paluun Upseerikerholle lauantaina 12.2. kello 14. Luvassa on monipuolinen ohjelma klassista sekä kevyempää musiikkia. Konsertin johtaa konserttimestari Jyrki Lasonpalo. Solisteina pääsevät esiin tenori Tuukka Lehtonen sekä kaupunginorkesterin tuore soolosellisti Sakari Kivinen.

Koronan vuoksi tauolla ollut perinteinen Kahvikonsertti Upseerikerholla tekee paluun Mikkelin musiikinystäväin yhdistyksen 120-vuotisjuhlavuonna. Mikkelin musiikinystäväin yhdistys perusti vuonna 1903 Mikkeliin orkesterin, jonka perinnettä jatkaa nykyään Mikkelin kaupunginorkesteri. Mikkelin historiallisen vanhan kasarmialueen Upseerikerho tarjoaa oivat puitteet konsertille – olihan Savon sotilassoittokunnallakin merkittävä osuutensa Mikkelin musiikinystäväin yhdistyksen orkesterin toiminnassa.

Kahvikonsertissa kuullaan laaja kattaus jousiorkesterimusiikkia eri aikakausilta, unohtamatta myöskään kevyempää musiikkia. Kahvikonsertin lipun hintaan sisältyy myös kahvitarjoilu. Upseerikerho sijaitsee osoitteessa Tarkk’ampujankuja 1.