Mikkelin kaupunki rakentaa Suomen ensimmäisen julkisen sähköveneiden latausasemaverkoston yhteistyössä Schneider Electricin ja Amplitin kanssa.
Rakennettava latausinfrastruktuuri kattaa kolme vilkasta satamaa Saimaalla: Anttolan, Kallioniemen ja Mikkelin. Kyseessä on Suomen ensimmäinen ja Euroopassakin harvinainen julkinen sähköveneiden latausverkosto. Projektissa on hyödynnetty Amplitin suunnitteluosaamista ja Schneiderin teknologiaa.
Kaikille kolmelle latausasemalle asennetaan DC-pikalaturit ja AC-peruslaturit. Näistä valtaosa palvelee sähköveneitä, mutta myös esimerkiksi vesijetit ja moottorikelkkailijat voivat hyödyntää latausasemia. Latausasemien lisäksi rakennetaan maksupäätteet, valaistut laiturialueet sekä turvallisuutta ja käytettävyyttä parantavat uudet sähkökeskukset. Latauskeskukset tulevat suomalaiselta Milectrialta ja laiturit Saimaan Vesityöltä.
– Venesatamat ovat uuden edessä, kun sähköveneiden määrä kasvaa. Latausinfra puuttuu kuitenkin lähes täysin. Mikkelin hanke toimii hienona esimerkkinä siitä, kuinka kunnat ja muut alan edelläkävijät voivat käytännössä edistää sähköistä vesiliikennettä, kertoo Schneider Electricin avainasiakkuuspäällikkö Mika Suur-Askola.
Latausasemien asentaminen alkoi heinäkuun alussa, ja kokonaisuus on valmis 28. elokuuta. Lataaminen kuitenkin onnistuu jo nyt.
– Liikkuminen ja erityisesti luonnossa liikkuminen sähköistyy kovaa vauhtia. Samaan aikaan Mikkeliin on syntymässä sähköisen liikkumisen yritysklusteri, jonka päämarkkinat ovat kansainväliset. Kaupungin on hyvä olla sähkölatauksen infran suhteen etunojassa, mikä tukee yritystoimintaa ja avaa sähköisen liikkumisen luonnossa. Kolme latauspistettä muodostaa jo pienimuotoisen verkon, jonka laajeneminen uskotaan syntyvän asiakasmäärien kasvaessa kaupallisien toimijoiden investointien kautta. Mikkeli on vihreän siirtymän murroksessa vahvasti liikkeessä, toteaa kaupunkikehitysjohtaja Jouni Riihelä.
Latausverkosto on osa laajempaa Virtaa Vuoksen vesistölle -hanketta. Sen tavoitteena on suunnitella ja toteuttaa nykyaikainen laituriratkaisu, joka palvelee sähköisten vesikulkuneuvojen lataamista ja tuottaa sähköiset laituripalvelut jo olemassa oleville vapaa-ajan veneille. Virtaa Vuoksen vesistölle -hankkeen rahoittaja on Etelä-Savon maakuntaliitto, ja se on Euroopan unionin osarahoittama.
– Parannettu vesiliikenteen infrastruktuuri ja tarjotut sähköiset laituripalvelut houkuttelevat uusia matkailijoita alueelle, tukevat paikallista yritystoimintaa sekä mahdollistavat paremman matkailukokemuksen. Hankkeen myötä sähköisen liikkumisen mahdollisuudet vesillä lisääntyvät, mikä vähentää fossiilisten polttoaineiden käyttöä ja siten paikallisia päästöjä ja ympäristövaikutuksia, korostaa kaupungin energiainsinööri Erkka Kanerva.
Virtaa Vuoksen vesistölle -hanke on Euroopan unionin osarahoittama ja tuen on myöntänyt Etelä-Savon maakuntaliitto (rahoituspäätös 12.6.2024, Dnro: EURA 2021/903788/09 02 01 01/2024/ESAVO). Hankeaika on 1.4.2024-31.12.2025. Tukea myönnetään yhteensä enintään 248 675 euroa. Hankkeen kustannusarvio on yhteensä 355 250 euroa alv 0 %, josta kunnan rahoitusosuus on 106 575 euroa alv 0 %. Tuen osuus hankkeen hyväksyttävistä tukikelpoisista nettokustannuksista on yhteensä enintään 70 %.
Mikkeliin Suomen ensimmäinen julkinen sähköveneiden latausasemaverkosto
