Kaupunginhallituksen päätöksiä

Kaupungintalo.

Kaupunginhallitus, kokous 23.3.2026

§ Esityslista

§ 83 Otto-oikeus/lautakuntien päätökset

Koska kaupunginjohtaja ei ole havainnut pöytäkirjoissa sellaista,​ mikä olisi esteenä päätösten täytäntöönpanolle kaupunginjohtaja ehdottaa,​ ettei kaupunginhallitus käytä kuntalain 92 §:n mukaista otto-​oikeutta em. viranomaisten tekemiin päätöksiin. Hyväksyttiin.

§ 84 Otto-oikeus/viranhaltijoiden päätökset

Koska kaupunginjohtaja ei ole havainnut viranhaltijapäätöksissä sellaista,​ mikä olisi esteenä päätösten täytäntöönpanolle kaupunginjohtaja ehdottaa,​ ettei kaupunginhallitus käytä kuntalain 92 §:n mukaista otto-​oikeutta em. viranomaisten tekemiin päätöksiin. Hyväksyttiin.

§ 85 Otto-oikeus/viranhaltijoiden päätökset, kaupunginjohtaja

Koska kaupunginhallituksen puheenjohtaja ei ole havainnut viranhaltijapäätöksissä sellaista, mikä olisi esteenä päätösten täytäntöönpanolle puheenjohtaja ehdottaa, ettei kaupunginhallitus käytä kuntalain 92 §:n mukaista otto-oikeutta em. päätöksiin. Hyväksyttiin.

§ 86 Kaupunkistrategia 2026-2030

Kaupunginhallitus kävi läpi valmistellun strategialuonnoksen ja toteaa, että kokouksessa esille nousseiden asioiden lisäksi jatkovalmistelussa hyödynnetään 24.3. järjestettävän kaupunginvaltuuston työpajan/iltakoulun tuloksia. Esille nousseiden huomioiden pohjalta päivitetty esitys Mikkelin kaupunkistrategiaksi vuosille 2026-2030 tuodaan päätettäväksi kaupunginhallituksen 30.3. kokoukseen.

§ 87 Yhdenvertainen ja tasa-arvoinen Mikkeli – Mikkelin yhdenvertaisuus- ja tasa-arvo-ohjelma 2026–2029

Kaupunginhallitus päätti esittää kaupunginvaltuustolle,​ että se hyväksyy Mikkelin yhdenvertaisuus- ja tasa-arvo-ohjelman 2026-2029.

§ 88 Asemakaava ja asemakaavan muutos / Metsä-Mannila, Otava, aurinkovoimala

Keskustelun aikana Heli Kauppinen esitti Anne Puntasen ja Jarno Strengellin kannattamana, että Pillistöntien tonttien viereistä suojavyöhykettä levennetään niin, että se on koko matkalta vähintään 100 metriä (sivu 27).

Äänestettiin.
Pohjaesitys JAA (7 ääntä): Eero Aho, Jani Sensio, Kirsi Olkkonen, Pekka Pöyry, Petri Pekonen, Suvi Kähkönen-Valtola, Tapio Honkamaa
Vastaesitys EI (4 ääntä): Heli Kauppinen, Anne Puntanen, Jarno Strengell, Jatta Juhola
Pohjaesitys tuli päätökseksi.

Kaupunginhallitus päätti,​ että se hyväksyy alustavasti 36. kaupunginosan (Otava) asemakaavoittamattomia osia ja korttelia 218 koskevan asemakaavan ja asemakaavan muutosehdotuksen (Metsä-​Mannila),​ asettaa sen julkisesti nähtäville sekä pyytää siitä viranomaislausunnot seuraavilta tahoilta: Lupa-​ ja valvontavirasto,​ Elinvoimakeskus,​ Väylävirasto,​ Riihisaari – Savonlinnan museo,​ Mikkelin Vesilaitos,​ Etelä-​Savon pelastuslaitos,​ Mikkelin seudun ympäristöpalvelut,​ Mikkeli-​Seura ry,​ Otava-​Seura ry,​ Etelä-​Savon Energia Oy,​ Järvi-​Suomen Energia Oy,​  Suur-​Savon Sähkö Oyj,​ Mikkelin yrittäjät ry,​  Etelä-​Savon yrittäjät ry,​ MPY Telecom Oy,​ Puolustusvoimat,​ teleoperaattorit,​ Infra-​aluepalvelut sekä rakennusvalvonta-​ ja jätehuoltopalvelut -​yksiköiltä.

Pöytäkirja tarkastettiin tämän pykälän osalta kokouksessa.

§ 89 Kuolimo – Hanhijärvi rantayleiskaavan muutos / Emmanranta

Kaupunginhallitus hyväksyi alustavasti Kuolimo – Hanhijärvi rantayleiskaava muutoksen tiloille 491-504-1-21, 491-504-1-5 ja 491-504-1-6, asettaa sen julkisesti nähtäville ja pyytää siitä lausunnot rakennusvalvonnalta, Mikkelin seudun ympäristöpalveluilta, Museovirastolta, Riihisaari – Savonlinnan museolta, Itä-Suomen elinvoimakeskukselta ja Etelä-Savon pelastuslaitokselta.

Pöytäkirja tarkastettiin tämän pykälän osalta kokouksessa.

§ 90 Viran muuttaminen työsopimussuhteiseksi tehtäväksi, joukkoliikenneinsinöörin virka

Kaupunginhallitus päätti muuttaa joukkoliikenneinsinöörin viran (vakanssi nro 2077) työsopimussuhteiseksi tehtäväksi.

Pöytäkirja tarkastettiin tämän pykälän osalta kokouksessa.