Mikkelin kansalaisopiston kevätnäyttelyt ihastuttavat jälleen

Mikkelin kansalaisopiston kuvataidealueen ja kädentaitojen opiskelijat tarjoavat jo perinteeksi muodostuneessa kevätnäyttelyssä katsauksen vuoden aikana tekemiin uusiin ja persoonallisiin teoksiin. Näyttelyissä on nähtävissä mielenkiintoisia töitä eri opetettavien aineiden alueelta kaiken ikäisille vierailijoille. Töiden toivotaan toimivan myös innoittajana uusille kuvataiteen ja kädentaitojen opiskelijoille tai inspiraationa omiin harrastuksiin. 

Kuvataiteiden näyttelyn nimeä kantaa Ei pöllömpi näyttely. Idea nimeen aukeaa näyttelyyn tutustuessa. Esillä on muun muassa grafiikan, maalaustaiteen, keramiikan, kirjansidonnan, kuvanveiston, piirustuksen, ikoni- ja posliinimaalauksien alueilta. Näyttelykokonaisuutta täydentävät myös erityisryhmäläiset Taidemyrkystä sekä Kuvataiteen perusopetuksessa opiskelevat kuvataidekoulun lapset ja nuoret sekä aikuiset. Esillä on myös tänä keväänä Kuvataiteen perusopetuksesta valmistuvien TAIKA-aikuisten päättötyökokonaisuuksia.

Kädentaitojen kevätnäyttely kokoaa yhteen opiskelijoiden töitä tekstiilityön, puu- ja metallitöiden ja askartelun kursseilta. Esillä on mm. kunnostettuja huonekaluja, puutöitä, puukkoja, koruja, nypläyksiä, perinteisiä pukuja ja asusteita, neuleita, ompelutöitä, kudonnaisia, askarteluja, värjäyksiä sekä kuvakavalkadi kurssitoiminnasta. Näyttelytyöt on koottu ryhmistä Anttolasta, Haukivuorelta, Hirvensalmelta, Ristiinasta ja Mikkelistä.

Mikkelin kansalaisopiston näyttelyt ovat avoinna 22.–29.4.2026 päivittäin kello 1117. Keramiikkanäyttely Kenkäverossa päivittäin kello 1217. Kuvanvanveistonäyttely Etelä-Savon ammattiopistolla kello 1217.

Puistokatu 1, kuvataidetilat
Lönnrotinkatu 7, kädentaitojen tilat
Pursialankatu 6, Kenkäveron keramiikkapaja
Anni Swanin katu 8, kuvanveistotilat

Lisätietoja:
Hanna Rautoja, kädentaitojen suunnittelijaopettaja 050 311 7042
Eini Syväniemi, kuvataiteen suunnittelijaopettaja 050 3117039