Mikkelin kaupungin yleisten kulttuuripalveluiden ja varhaiskasvatuksen kulttuurikasvatussuunnitelma Kulttuurikameli tuo jälleen kulttuuria päiväkotilasten arkeen. Kausi alkaa lokakuun alussa kaupunginorkesterin ja Vekkuliteatterin yhteisellä konsertilla Mikaelissa. Kulttuuripalvelut tarjoaa päiväkonsertin päiväkodeille, illan konserttiin voi kuka tahansa ostaa lippunsa.
Päiväkotien ”keski-ikäiset”, eli 3–5-vuotiaat pääsevät osallistumaan Esittävän taiteen osuuskunta Kaukasuk-sen teatterityöpajoihin, joissa harjoitellaan draamallisia perustaitoja leikin keinoin. Kaukasuksen ja lasten yhteisessä esityksessä tehdään siilille pesä talviunia varten. Eskarilaisillekin on marraskuussa luvassa teatterielämyksiä. He pääsevät katsomaan Tatu ja Patu syömään -esitystä Mikkelin teatterissa. Kevätkaudella Kulttuurikameli kuljettaa lapsia musiikin ja tanssin pyörteisiin muskareissa ja tanssityöpajoissa.
Kulttuurikasvatussuunnitelma on Mikkelin kaupungin peruspalvelu, ja sitä on alusta asti toteutettu ilman ulkopuolista rahoitusta. Suunnitelma laaditaan aina lukuvuodeksi kerrallaan ja sisällöntuottajina on ensisijaisesti paikallisia taiteilijoita ja toimijoita.
Kulttuurikamelissa lapsia rohkaistaan luovuuteen ja taiteelliseen ilmaisuun muun muassa musiikin, kuvan, tanssin, draaman, kädentaitojen ja kirjallisuuden avulla. Kohderyhmänä on Mikkelin kunnallisen varhaiskasvatuksen piirissä olevat lapset alle vuoden ikäisistä esikoululaisiin. Kulttuurikamelin jälkeen lapset jatkavat peruskoululaisille suunnatulle Kulttuuripolulle.
Kuva: Pihla Liukkonen
Kulttuurikameli tarjoilee taas kulttuuria lapsille
